داستان آرکئو فشن  |  داستان آرکئو داستان امروز یا دیروز نیست، داستانی است از سالهای دور برای من، زمانی که زندگی من در سنین ۱۹ یا ۲۰ سالگی بجای لذت بردن از بهترین سالها با چالش هایی بزرگ مواجه شده بود، روزهایی که برای یافتن کار بدنبال شرکت ها بودم و با آنکه تازه به دانشکده‌ی مهندسی مکانیک وارد شده بودم اما مسیر زندگی برای من فصلی نو رقم زده بود، مسیری که بیست سال بعد با این برند قسمت های مختلفش معنا پیدا کرد. ما تنها با یک برند مواجه نیستیم بلکه با دنیایی اسرار آمیز که قطعا در همین حال تو را همانند من خوانده و خواسته است. من صدرا شریعتمداری هستم و به همراه دوستانم روایتگر دنیای کهن و همراهی آنها با لباس ها. من تصادفا به شرکتی با نام پیشین پٓوه آشنا شدم، تنها شرکت خصوصی آن زمان در سازمان میراث فرهنگی با مدیریت آقای رضا میری و استاد بی بدیل باستان شناسی ایران و جهان دکتر یوسف مجید زاده. حضور من در این شرکت بگونه ای بود که آنجا محل اصلی زندگی من شد و من به نوعی فرزند خوانده‌ی پیشین پژوه. فکر کنید که یکباره شما با دنیایی جدید روبرو می شوید که روح سرکشتان را از آن خود می کند من رهسپار سرزمین های جدید بودم و شانس حضور در تیم حفاری منطقه‌ی مادی تپه‌ی ازبکی و منطقه‌ی کنارصندل در کنار تیم دکتر مجید زاده نصیب من شد. چیزی که هر شب به یادش میاورم و شاید دوستانم در تیم حفاری این دو منطقه تنها می دانند که چه روزهایی بود…

ممکن است دنیای باستان برای کمتر کسی جذابیت نداشته باشد،فکر اینکه انسان چگونه به زمان حال رسیده است و در سالیان دور گذشته چه اتفاق هایی افتاده است همیشه همراه ما بوده است. برای خود من این موضوع یکی از جذاب ترین مسایلی است که در زندگی با آن رو برو هستم. شناخت تاریخ و گذشته عمق تفکر ما را زیاد می کند و ما را در دنیایی موازی حرکت می دهد تا بهتر بیاندیشیم، خوب تر زندگی کنیم و دنیا را از مصاف رقابت و جنگ به جایی بهتر برای زندگی مبدل سازیم. برای من که بهترین سال های عمرم را به صورتی کاملا تصادفی در کنار یکی از بزرگان خوشنام تاریخ باستان شناسی ایران، دکتر یوسف مجید زاده سپری کردم، دور از ذهن نخواهد بود که دوباره پس از 15 سال تجربه ای جدید و متفاوت آمیخته از مد و باستان شناسی را خلق کنم. این ترکیب جدید، نیاز به فضایی بزرگتر برای تنفس داشت و آنرا با نام آرکئوفشن که تلفیقی از Archeology و Fashion می باشد، در سرزمین پرتغال به ثبت رساندم.آواهای سرزمین مادری، مرا هر آن به خود می خواند، گویا دنیای کهن ایران زمین به من فرمان می راند که نخستین حرکت من از ایران آغاز شود، سرزمینی که در آن کودکی و عشق را تجربه کرده بودم. آرکئوفشن در اصل، یک حرکت اجتماعی در قالب مد برای شناخت و حفظ تمدن های کهن می باشد. این روزها در سراسر دنیا ارزش محتوا به گونه ای ترسناک رنگ باخته و حتی در لباس هایی که بر تن می کنیم هویت هایی که ما را ساخته اند کمتر به چشم می خورد و بدا به حال ما که از تمدن بزرگ خود اکنون جز داستان هایی خلاصه وار و گنگ نمی دانیم. آرکئوفشن حرکتی خواهد بود تا از دریچه ی جذابیت های زایدالوصف صنعت و هنر پوشش بتوانیم گذشته ی شکوهمند انسان را یاد آور شویم و تا حد زیادی تاریخ را به تصویر کشیم و برای هم مرور کنیم.

شعار  ما در این برند، تاریخ در حال حرکت است و چه خوب که بدانیم تاریخ همواره در حال تکرار است. استفاده از جنبه ی حرکتی و ذات تاریخ و نیز جنبه ی سیال مد، قالبی برای خلق شعار تجاری ما شده است تا نمایشی متحرک از تاریخ گذشته بین مردمان معاصر داشته باشیم و رنجش دیدار تصاویر بی محتوا و نقوش بی ساختار بر روی تی شرت ها و دیگر لباس ها را تا حدی بکاهیم. همیشه در ذهنم این بود چگ.نه می توان کمد لباس ها را به کتابخانه ای پارچه ای از لباس ها مبدل کرد و ذهن انسان را همواره با هنر و تاریخ متصل نمود. اینگونه راهی بود تا تاریخ را که تنها به صورتی فرار و گنگ در کتب درسی می خواندیم به صورتی نوین و نمایشی جذاب به انسان ها عرضه کنیم. این داستان نه تنها دامن گیر ایران بلکه در بسیاری از نقاط جهان وجود دارد که جوانان آن سرزمین ها علاقه ای به مطالعه ی تاریخ ندارند. دلیل آن هم بسیار مشخص است نمایش غلط و کسالت آور تاریخ تا کنون باعث شده است تا فاصله ای بسیار زیاد بین تاریخ و انسان معاصر شکل گیرد. حال تاریخ به حرکت در میاید و در کوچه و بازار دیده خواهد شد و با دیدن آن سوالی اساسی در ذهن بیننده و کنجکاوی ژرفی برای چیستی آن شکل خواهد گرفت. اینگونه حامل لباس به سخنگو و داستان پردازی از دنیای کهن مبدل خواهد شد. کشوری مانند ایران که یکی از مهد های تمدن جهان به شمار می رود و تاریخ تکوین آن را می توان به اندازه عمر بشریت دانست، نیاز دارد تا چنین برندی در آن خلق شود و از لابه لای کهنه کتاب های تاریخ و پژوهش های انسانی ، خطوط و نقوشی را به میان جامعه هدایت کند. زبانی عمومی در قالب تصاویر و زیبایی های مد. مد مانند موسیقی زبان مشترک انسان هاست.

مشتریان ما چگونه اند؟

همانطور که هر فردی را از دوستان پیرامونش می شناسند، ما نیز توسط مشتریان خود شناخته می شویم. مشتریان و همراهان ما افرادی هستند که: – عاشق فرهنگ و تمدن سرزمین خود هستند. – مطالعه می کنند و ترویج کتابخوانی می کنند. – حافظ آثار باستانی هستند. – راستگو هستند. – به کیفیت و محتوا فرای رنگ و لعاب می نگرند. – دلشان برای کمک به آثار و محطه های باستانی درحال تخریب می لرزد. – به گذشته افتخار می کنند و به آینده امید دارند. – صلح طلب هستند. – به موزه ها و نمایشگاه ها همیشه سر می زنند. اینگونه و با این طبقه بندی می توان حدس زد نخستین اقشاری که جذب آرکئو خواهند شد تا چه میزان از سطح اجتماعی و نگرشی خاصی برخوردار خواهند بود و این وظیفه‌ی خطیر ما خواهد بود تا در تمامی بخش های برند خوب فکر کنیم و درخور شان آنها قدم برداریم. دستانمان را به دست یکدیگر دهیم تا گذشته را به حال پیوند داده و برای آینده ای گرانقدر برنامه ریزی کنیم.

ساختاری اخلاق گرا

در نهاد آرکئوفشن ما اخلاق را قراردادیم تا تفاوتی ماهوی داشته باشیم با آنچه در دنیای امروز ما را به نابودی اخلاق هدایت می کند. اینگونه صداقت و شفافیت در تمامی بخش های ما نهادینه می گردد. – حفظ ارزش گفتار حکیمانه و صادقانه و رفتاری اخلاق گرا – رعایت قوانین بین المللی و قوانی ایران در تمامی موارد حقوقی – حفظ قانون کپی رایت در طراحی ها و ذکر نام هایی که بی آنها ما تنها ایده ای بیش نبودیم – عدم استفاده از کودکان کار و مخالفت در زمینه این امر نا بخردانه در مسئولیت اجتماعی برند – استفاده از بهترین و سالم ترین مواد اولیه در تولیدات – خلق محصولات بر اساس تفکر و تعمق نه نیاز بازارهای مصرفی – هدایت مشتریان به سمت اخلاق و خرید معقولانه – حفظ اخلاق و رفتار متعالی در مجموعه – رعایت آنچه حق مشتری نامیده می شود – حرکت در مسیر تعالی باستان شناسی و انتشار آن به زبانی عامه فهم

چگونگی تجارت ما بسیار هوشمندانه و در عین حال صادق و شفاف است. آنچه در ذهن ما نقش بسته است، جمع آوری هزینه هایی برای خلق ایده هایی بزرگ است که با شما آنها را در میان می گذاریم، بر اساس روند مد در حال اجرا در دنیا، ما نیز چهار فصل برای خود در نظر گرفته ایم و محصولات ما در چهار فصل به جامعه عرضه می شود. این مجموعه ها دارای نام انتخابی می باشد و بر خلاف مد رایج نام گذاری می شوند. در صفحات بعدی با نخستین سبک نام گذاری ما آشنا خواهید شد. در حال حاضر، تجارت ما در فصل اول شروع به کار، بر پایه حضور در فروشگاه های RETAIL در سراسر ایران به صورت انواعی از CORNER می باشد و نیز آغاز فروش به صورت آنلاین. شما می توانید یکی از CORNER های ما شوید و به صورت عمیق سبک تجاری ما را با لذت تجربه کنید. برند ARCHEOFASHION در قالب برندهای NICHE MARKET قرارگرفته می شود و در طبقه طراحی CONTEMPORARY AND PROGRESSIVE ART شناخته خواهد شد. تمرکز محصولی ما در نخستین فصل کاری شامل محصولات زیرخواهد بود: تی شرت شلوار جین کفش و کیف کلیه محصولات به صورت خاص تهیه و تولید می شود و نظارتی دائمی بر روی تمامی مراحل تولید وجود دارد تا شاهد افت کیفیت نباشیم.

منابع تولید ما

برندی موفق با ایدئولوژیی غنی، همانند آنچه ما برای آرکئوفشن در نظر گرفته ایم، نیازمند رسیدن به بالاترین کیفیت از نظر طراحی، تولید و ارائه است. ما کارخانه ای برای تولید به صورت مستقیم نداریم و در عوض بخشی از توانمندی کارخانه های برتر که خود علاقه مند به فرهنگ هستند را به کار می گیریم و در تمامی موارد نظارت ویژه ای بر آنها خواهیم داشت. کلیه محصولاتی که در ایران عرضه خواهند شد در ایران تولید می شوند و نام کارخانه و یا برندها بعنوان همکار بر روی محصولات درج می شود. پس شما نیز اگر تولید کننده فاخری هستید که استانداردهای فکری ما را پذیرفته اید همراه ما شوید. بخشی از محصولات از کانال های فروش آنلاین در خارج از ایران به فروش می رسد و برخی نیز به عنوان یادمان به تمامی موزه های معتبر اروپا ارسال می شود. همکاری شما بعنوان یک منبع تولید بعنوان مسئولیت اجتماعی شما تلقی شده و تیم بازاریابی ما در دوره ی همکاری به آن پر و بال خبری خوبی خواهد داد.

 نخستین فصل ما نام گذاری با عنوان IN THE BEGINING و یا “در آغاز” شده است و ذهن ما را به دوران پیشینیان مان خواهد برد. این کالکشن بر اساس طرح هایی از باستان شناسان و هنرمندانی بزرگ همچون پیر آمیت طرح ریزی شده است و تمدن های ایلامی را بررسی می کند. همچنین دو طرح خاص و SIGNITURE به یاد هشتادمین سال تاسیس موزه ایران باستان و نیز قدردانی و پاسداشت چند دهه فعالیت های ارزشمند دکتر یوسف مجید زاده ارائه خواهد شد. در مجموعه ی پیش رو از آثار استاد حمید شمس یکی از برجسته ترین هنرمندان طراحی پارچه و چاپ و گروهی از دانشجویان برجسته‌ی طراحی لباس من در دوره‌ی شیراز در قالب محصولات مختلفی تولید و عرضه خواهد شد. بی شک این گام بزرگ در راستای حفظ و معرفی تاریخ برای همیشه در ذهن صنعت مد و علم باستان شناسی خواهد ماند. نخستین فصل ما در اصل بیش از سه سال برایش زمان صرف شد، مطالعه، تحقیق و حتی پیش بینی بارها و بارها در مسیر ما تغییر ایجاد کرد اما اکنون هویت ما بگونه ای متفاوت شکل گرفته و در اقصی نقاط جهان افرادی زیاد همراهمان هستند. این مجموعه تقدیم به همه ی آنهاست.